JUNKRIDE CREW TRIP / 1. KOLO SVK BMX POHÁRA NÁMESTOVO

Takže máme štvrtok 4.7.2019 a okolo druhej poobede sa pred našou halou v Šuranoch začína zhromažďovať táto „južanská výprava“. Rýchlo zisťujeme, že napratať do dvoch áut osem ľudí a všetky veci, ktoré potrebujeme nebude žiadna sranda a tak sme si na hodinku zahrali „Junkride Tetris“. Medzitým prehadzujem koleso na Martinovom Peugeote, pretože dostal defekt. Po menšej obhliakde spomínaného Peugeota som zhodnotil, že brzdy sú už za zenitom a motor vykazuje známky artrózy + jemné úniky kvapalín. Čiže všetko je pripravené na parádny trip ! Zhruba 15:10 vyrážame zo Šurian. Vo veliteľskom vozidle sedím ja s Makerom a spolu s nami ide Viktor Chrenko a „kesanský“ young blood Samuel Hatina. V sprievodnom vozidle (Peugeot 406 červenej farby) sedí za volantom Martin Toma a vezie Adama Mihalova, vystajlovaného Rossiho a nakoniec lámača ženských sŕdc z Kolárova menom Gergo Szabó.

 

 

Cesta prebiehala hladko až do chvíle keď sme museli pred Donovalmi zastaviť, pretože ručička teploty vody na Martinovej „pežotke“ presiahla maximum. Stojíme na odpočívadle v lesíku, kde dávame nejaké pivká a cigáro a Martin chladí motor. Pohodička :) Ešte modlitba na záver a vyrážame do kopcov. Chvalabohu sa cestou nič zlé nestalo a zastali sme až v Ružomberku v kolóne. Po menšom zdržaní pokračujeme na sever a pred nami sa rozprestierala Orava. Počasie je prekrásne a cestu strieda jeden výhľad za druhým, čo je pre nás južanov úžasný jav :D Je cca sedem hodín večer a konečne parkujeme pri Oravskej priehrade.

 

 

Vychádzame z áut a ihneď sa obliekame, pretože sme v šoku z tých 18°C, čo je pre šurančana novembrové počasie. Skladáme biky, zdravíme lokálov a chalanov z Bratislavy. Dlho netrvalo a Námestovský betoňáčik nás začal baviť. Masívne rádiusy dopĺňa príjemný street a tak si každý prišiel na svoje. Filip Baník lietal ako barbar, Tomáš Tohol si na svoj vek dáva fantastické veci. Domáci gorali skrátka vedia ! Po nejakej chvíli sa ukázal Tomáš Bago s chalanmi, Jimbo s košickou výpravou a Juro Mižičko s Matúšom Ondrejom. Kecáme až do tmy a v rodinnej atmosfére dávame pivečko. Na poslednú chvíľu riešime ubytko (ďakujeme Filipovi a Martinovi Sitášovi) že pre nás zohnali parádnu chatu len 2km od parku. Prichádzame na miesto, vybalenie, sedíme na terase a po pár drinkoch ideme spať.

 

 

Deň druhý. Ráno o deviatej pobudil všetkých veliteľ Maker s ambíciou byť okolo desiatej na mieste činu. Dávam si teda kávu a cigáro na terase a dívam sa na oravskú priehradu. Nádhera. Okej balíme a davaj „na pľac“. V parku to žije už od rána. Rozkladáme JUNKRIDE stánok a čoskoro vítame Vikiho Orosza, ktorý nemohol ísť o deň skôr. Kecáme so všetkými, pobehujeme hore dole… taká klasika no… Chalani naplno trénujú a každý je zvedavý ako to dnes dopadne. Po menšom zdržaní vďaka problémom s aparatúrou sa konečne spustí hudba a mikrofónu sa chopí slovenský BMX prorok MARTIN ĎURČEK !!! Akcia začína.

 

 

V kategórii Amatér sa jazdilo vo vysokom tempe, takže sa bolo sa na čo pozerať. Viťazom sa stal Jozef Naništa. Gratulujeme ! Potom prebehla kategória Junior kde sme mali našich dvoch borcov. Adam Mihalov zajazdil na jeho prvom tripe pekné jazdy a Samo Hatina to vytiahol až na druhé miesto ! Víťazom sa stal Tomáš Tohol, o ktorom budeme ešte v budúcnosti počuť. Je to mladý killer. Pred kategóriou street prišla malá prehánka, počas ktorej sme zaparkovali v miestnom bare na kávu a nejaké tie drinky. Vraciame sa do parku kde sa streetoví chalani bijú o postup do finále. Mám dojem, že v poslednej dobe majú títo chalani obrovský progress.

 

 

Okej kvalda streetu končí a ide sa na PARK finále. 3.miesto kradne Michal Kovačovič, ktorý sa nikam neponáhľal a vytiahol svoj „steeze style“. No radosť pozerať. 2.miesto Viki Orosz, ktorý si park prelietal ako doma s trikmi cez hlavu a úplnou pohodou. Jediné, čo bolo lepšie ako jeho jazdy bola len jeho dokonalá brada. Na 1.mieste domáci muž z lesa a pravý goraľ Filip Baník. Bez debaty. Zaslúžene ! Kto videl tak chápe…

 

 

Finále streetu bola techniky vyhrotená situácia s neskutočnými sadami od každého. Pružinkár na 3.mieste a s úsmevom. Ondrej Valent vytrel zrak snáď každému, kto sa pozeral a schmatol 2.miesto. No a Michal Kovačovič proste prišiel a zviťazil. Multiuniverzálny jazdec SVK scény ! Ďakujeme Námestovo ! Všetci ridaz jazdili super a spravili tak skvelú atmosféru 1.kola SVK BMX Pohára. Prebehlo vyhlásenie a pomaly sa balíme do áut a chystáme sa na večer.

 

 

Na pláne bola rýchla večera, ktorá však trvala jeden a pol hodiny vďaka spomalenej obsluhe. Skáčeme do áut a davaj na chatu dať sa dokopy. Sprcha, káva a cigáro na terase posilňuje predstavy o nastávajúcej noci na festivale, ktorý je zhruba 100 metrov od skateparku. Po niekoľkých kolách „posilňujúcich“ nápojov voláme taxiky a ide sa. Pred bránami VIBE Festu stretávame mnohé známe tváre a duchaplne sa snažíme zachovať „hladinku“ dobrej nálady. Vo vnútri to však ožíva naplno a ocitáme sa v dave kde si každý pozvoľna ide to svoje. Končili sme cca o tretej ráno a hurá odpadnúť do postele. Nečakaný budíček nastal pre mňa o siedmej ráno, pretože Rossi a Martin Toma mali silnú túžbu okúsiť za svitania teplotu vody v Oravskej priehrade. Otváram dvere a vidím, ako sa ich hrdinstvo pomaly vytratilo z tváre :D Okej padám do postele znova. Blackout.

 

 

Deň tretí. Vstávanie okolo obeda. Zmätené pohľady spolubývajúch. Zachrípnuté pozdravy a rozhovory. Varíme kávu a pomaly sa stretávame na terase. Zisťujeme, že nech sa deje čokoľvek, oravský svieži vzduch ťa dokáže výborne prebrať. Po nejakom čase sa naše ilúzie o tom, že pôjdeme domov už dnes rozplývajú. A keď sme zbadali v akom stave je šofér Martin Toma, bolo rozhodnuté. Dávame sa dokopy a ideme naspäť pri priehradu do parku pozrieť si Skate Cup, ktorý tam prebiehal. Stretávame zopár známych sk8ťákov, ktorí prišli zajazdiť a vychutnávame pivko. Prenajímame si na hodinku vodné bicykle, pretože Makeris sa už dva dni sťažoval, že sa nebol plaviť so svojou modrou nafukovačkou v priehrade. Treba si plniť sny a tak plavba začína. Vo vodách priehrady stretávame piráta Lukáša Frlajsa s spoločnosti dvoch dám. Kecáme, Maker sa plaví na nafukovačke a Viki Orosz ukazuje svoju eleganciu plávania. Krásne sobotnajšie popoludnie.

 

 

Po vodnom výlete ideme na pivo, kde nastáva idea grilovačky na chate a tak vyrážame do obchodu po špekačky a všetky tie dobroty. Od lokálnych goraľov sme dostali tip, že by sme mali videť lokálne sväté miesto „Rio de Klin“. Ideme do toho. Asi najkrajšie a najpokojnejšie miesto v celého tripu. Počasie ako z rozprávky a výhľad na celé vysoké tatry bola krásna bodka za našim oravským tripom. S pocitom obohatenia sa vraciame do Námestova. Na chate začíname grilovať. Maker sa ako inak zhostil ohňa. Martin Toma sa predviedol v kuchyni prípravou šalátu a príloh. Mladý Chrenko zasa dodal romantickú atmosféru ríbezľovým vínom. Pálime cigáro, vychutnávame jedlo, priam rodinná atmosféra. Po večeri presun dovnútra kde lietajú posledné panáky.

 

 

Ďalej už nemá zmysel niečo opisovať. V nedeľu sme sa pobalili a pobrali sa domov. Všetci dorazili v zdraví a v pohode, ehm teda okrem Martina Tomu, ktorý sa pri machrovaní pred Baníkovým domom „zešľahal“ z biku na betón a odniesol si tak zodraté kolienka až do Štúrova. Ale dobre… Stačilo… Veľké poďakovanie všetkým sa super atmosféru a vidíme sa zase raz niekedy !!!

 

 

KOMPLETNÁ FOTOGALÉRIA

 

Fotky od Ondreja Kubicu

 

Fotogaléria od Tomeka Ustupského

 

VÝSLEDKY

BMX STREET

1. Kovačovič Michal SVK 74,00
2. Valent Ondrej SVK 70,75
3. Pružinec Jakub SVK 69,50
4. Marjak Jakub SVK 66,37
5. Kmeť Kristián SVK 60,00
6. Botoš Richard SVK 59,25
7. Trška Aleš SVK 46,50
8. Weiss Richard SVK 43,50
9. Zápotočný Matúš SVK 35,25
10. Vrábel Marek SVK DNS
11. Bartek Dávid SVK 34,62
12. Diblík Josef SVK 33,75
13. Vician Niko SVK 32,75
14. Gril Marek SVK 32,37
15. Dzugas Richard SVK 31,12
16. Kubiš Kristián SVK 27,75
17. Kvito Róbert SVK 22,50
18. Rozsa Patrik SVK 22,25
19. Pagáč Adrián SVK 20,50

BMX PARK PRO

1. Baník Filip SVK 84,75
2. Orosz Viktor SVK 81,37
3. Kovačovič Michal SVK 79,50
4. Toma Martin SVK 73,00
5. Ondrej Matúš SVK 32,00
6. Rosival Martin SVK 28,00
7. Szabo Gergo SVK 27,87
8. Chrenko Viktor SVK 26,00
9. Tóth Jakub SVK 25,00

BMX PARK JUNIOR

1. Tohol Tomáš SVK 68,75
2. Hatina Samuel SVK 31,12
3. Priščák Marek SVK 25,00
4. Mihaľov Adam SVK 24,50
5. Finta Szucs Silvester HUN 24,00
6. Polacsek Kende HUN 22,50

BMX AMATEUR

1. Naništa Jozef SVK 60,25
2. Szabo Andrej SVK 56,50
3. Guzik Nikolaj SVK 34,62
4. Václavík Daniel SVK 33,50
5. Papučík Jakub SVK 30,50
6. Bago Tomáš SVK 23,25
7. Piga Martin SVK 22,50
8. Ondruš Michal SVK 18,25
9. Sikora Lukasz POL DNS
10. Liba Martin SVK DNS
11. Fica Marco SVK 21,37
12. Ruman Lukáš SVK 18,62
13. Kršík Marco SVK 15,56
14. Misák Vladimír SVK 15,37
15. Repčík Dominik SVK 12,50
16. Gerža Denis SVK 12,50
17. Mikula Dávid SVK 11,87
18. Čajková Lucia SVK 10,50
19. Koleják Richard SVK 9,62
20. Bartoš Marek SVK 7,25