WHAT’S GOING ON with… Martin „Ďurson“ Ďurček

V najnovšej sérii článkov „WHAT’S GOING ON“ dostanú priestor ľudia, ktorí možno nie sú top profi jazdci, ktorí by vymetali
kontest za kontestom alebo sa pýšili nadupanými videami každú chvíľu a tak lákali pozornosť sponzorov. Toto bude patriť tým, ktorí sa motajú na scéne od začiatkov slovenskej silnej generácie bikerov, ktorá nastúpila cca pred 10-12 rokmi. Ako prvý hosť dostal pozvanie človek, ktorého hlas a prejav pozná z akcii hádam každý. Človek, ktorý ti vymyslí prezývku počas tvojej jazdy a tá sa s tebou bude vliecť kľudne aj rok :D Je to „prorok“ našej scény, speaker našich akcii a vymetač afteriek, Pán MARTIN „ĎURSON“ ĎURČEK !!!

 

 

Takže ahoj Martin, vítam ťa ! Prezraď tvoj prvý kontakt s BMX ak si teda spomínaš…

Ahoj, no nebolo to tak, že som začal ako mladý priamo s BMX lebo ako chlapec z „dediny“ som sa rád bicykloval a vtedy musel byť môj bike proste poriadny, odpružený horský a taký že: „Nech to ide !“ Skákanie na obrubníky, vyhazdovačky a také tie veci :D Potom som si našiel nejaké miesto v lese a povedal si, že by to chcelo nejaké HT-čko, alebo nejaké klasické MTB-čko a stým som začal skákať nejaké nakopané skoky, ktoré som si tam sám porobil a tak. V tej dobe som si myslel že DIRT je moja cesta a môj cieľ a zároveň som si neskôr zaobstaral svoju prvú BMX. Bol to Diamond Back so štyrmi pegami (rehot) s váhou 18Kg a to bolo cca 10 rokov dozadu. S ním som v tom lesíku jazdil cca 2 roky sám, pretože som nikoho nepoznal a internet v tej dobe ešte nikto tak neriešil. Potom som sa dostal do Petržalského skateparku a tam som spoznal chalanov ako Paľo Hraško, Henč a vtedajší spol. a bol som rád, že sa jazdí aj inde, že to nieje len moja dedinská záležitosť (zase smiech). Potom som sa vrátil naspäť k svojim dirťíkom kde som si nakopal také 3 menšie lajny a jazdil tam jedno leto, avšak po zime mi to zbágrovali, čo ma nasralo tak som si kúpil 4 pegy a šiel som do ulíc. A odvtedy sa ma to drží.

 

 

Super ! Tipujem, že potom si sa dal na cestu tuláka a pobehal si kopec akcii, kde si sa tzv. zoznámil z vtedy rozbiehajúcou sa scénou.

Ty kokos tak to áno! Moje prvé Jamy a Akcie, na ktorých som bol boli skoro všetky klasiky čo organizovala „100KA“ keď ešte fungovala samozrejme. Ďalej KAMKO BANKS, akcie v Trenčíne, Piešťanoch a pane bože veľa toho bolo… V tej dobe už zabíjali ľudia ako LUDIS alebo KUBO BRUCH, ktorý mal zadarmo Edwin rám od „Ferdu“ (pozdravujeme Ferda – smiech), a mnoho ďalších ľudí pomerne známych už v tej dobe. Ale to chcem povedať že som sa motal hlavne okolo akcii ako je Concrete Jungle Jam, rôzne streetové akcie v okolí BA a už bolo v tej dobe aj niečo v Šuranoch a taaaak….

 

 

Je mi jasné, že sa nedá na všetko len tak spomenúť tak poďme ďalej. Kedy si si uvedomil, že chceš speakovať, alebo že máš ten dar zobrať do ruky mikrofón a vieš ako pobaviť ľudí a odmoderovať nejakú akciu ?

Tak… Ja som od malička vedel, že som prorok… (smiech) A ono to vlastne začalo hneď na tých 100kových akciách keď bolo sem tam treba zahučať do megafónu alebo niekoho povzbudiť a tak. Nemal som nikdy problém s tým že čo povedať alebo ako mám niekoho vyburcovať. Išlo to tak samo zo mňa, prirodzene.

 

 

Lebo nie každý to vie chápeš….

Tak to áno ale mne nikdy nechýbalo tak troch šoumenstva :D A jednoduchšie to bolo preto, lebo ja prakticky poznám všetkých tých chalanov, ktorých speakujem takže je to o to jednoduchšie. Vďaka tomu viem na nich počas jazdy vybaliť nejakú tú pikošku alebo ak sa nejaká jazda nepodarí tak sa snažím pobaviť divákov ale aj podporiť samotného jazdca nech to odjazdí čo najlepšie.

 

 

Je to skvelé a nepoznám nikoho iného, kto by ťa len tak nahradil a odspeakoval napr. naše akcie, pretože je to sranda, po ktorej má každý novú prezývku a dozvie sa o sebe veci dovtedy neslýchané (veľký smiech). A navyše keď sa akcia skončí a celý dav sa dovalí niekam na afterku, tak tam si niekedy ešte výraznejší…

(zasa smiech)… však toto, však toto… Asi som rád keď ma je vidieť, baví ma to proste. Ono úprimne celá tá akcia a aj to čo je po nej má byť „Show“. Nič iné len dobrá show pre divákov, pre samotných jazdcov, pre všetkých. Čo je ale smutnejšie je ten fakt, že tak pred štyrmi rokmi chodilo na akcie oveľa viac divákov a býval oveľa väčší feedback od nich než teraz. Teraz sa musím niekedy doslova dožadovať aby ľudia zakričali alebo podporili jazdca, ktorý je v parku a ide si jazdu. Kedysi ľudia vrieskali a prežívali to sami od seba.

 

 

Okej, tak skús povedať, ktorá akcia bola v tvojich očiach najlepšia ? Myslím z pohľadu speakovania…

Asi POOLJAM v Šuranoch ale ten úplne prvý… To bola neskutočná atmosféra. Šurianske Miami, extrémne množstvo ľudí aj bikerov… No proste nádhera… A ešte boli perfektné prvé majstovstvá slovenska pod SK asociáciou BMX keď sa išli mestá ako Ružomberok, Nitra, Skalica a tak.

 

 

Ktoré veci si na akciách najviac všímaš ?

No keďže som ten, čo to moderuje tak podstatná vec je tá, že som celú dobu spojený s publikom a komunikujem s nimi. Keď je dobrá odozva tak sa speakuje oveľa jednoduchšie a všímam si hlavne ako reagujú ľudia na samotné jazdy a je úžasné vidieť ako pri niektorých trikoch všetci na sekundu stíchnu a čakajú či napr. keď Viktor Orosz zamotá ten jeho backflip turndown cez najväčší dirt a potom všetci vrieskajú a takto to pokračuje celý čas…

 

 

Je niečo, čo ťa aktuálne moc neteší na scéne ?

Nooo… Povedzme že ja som „bikersky vychovaný“, to znamená že pre mňa je každý biker kamarát a časom sa ukázalo, že niektoré nové skupiny riderov sa chovajú proste tak ako by nepatrili do jedného vreca a idú si svoje štýlom „nestarajte sa do nás, my jazdíme toto a ty nie tak si proste….“ a to by tak nemalo byť pretože je nás to dokopy „5 a pol“ a tá scéna potrebuje aby bola silná a držala spolu. Kedysi sme spolu jazdili všetci, streeťáci, dirtový jazdci, parkoví a pomaly aj akvabely (strašný smiech) a nikomu to nevadilo…

 

 

Keďže si spoznal naozaj veľa ľudí zo slovenskej scény, je niekto pri kom si si povedal: „áno tento chalan má v jazdení budúcnosť“ ?

Možno ťa moja odpoveď zaskočí ale asi nie. Nikdy nevieš ako sa ten človek vyvinie a čo mu príde do cesty.

 

Jasné je to tvoj názor takže to necháme tak… Je niečo čo by si poradil ľuďom, ktorí sa tomuto športu venujú ? Nejaké „proroctvo“ ?

Najdôležitejšie je držať partiu ! A nebyť sám… „Pretože aj to pivko samému nechutí tak ako s partiou…!“

 

 

Ako teraz funguješ ? Myslím normálne v živote.

Klasika. Ráno do robotky, potom z robotky častokrát unavený, že sa mi nič nechce ale keď vydá čas a chuť tak idem do parku za chalanmi a niečo zajazdíme a potom dáme to pivko. Sem tam sa vybehne z niekým aj na ten street ale už to nieje tak ako kedysi. A popri tom keď je cez víkend nejaká akcia a som tam pozvaný len tak alebo to idem „odspeakovať“. Čo je tiež v podstate náročné pretože si to úplne neužívaš a sústredíš sa na to čo máš robiť po celý ten čas. Je to fajn ale si tam proste pracovne a niekedy sa stane že ani na afterku nejdem lebo mám na druhý deň robotu a keby ostanem tak všetci vieme ako to dopadne a ja prídem o robotu (smiech).

 

 

Martin, ďakujem ti za tvoj čas a rozdovor. Nech sa ti darí v živote aj na biku a veľa veľa skvelých moderátorských výkonov želám. Si prorok !

(smiech) Ďakujem aj ja za priestor na rozhovor, vidíme sa na akciách tento rok takže príď a užívaj si to čo scéna ponúka. AHOJ !

 

 

Nehanbi sa a daj follow !

Instagram @dursonofficial

FB: Martin Ďurček

 

[separator color=’WHITE‘ thickness=’10‘ up=’20‘ down=’30‘]

ĎALŠIE ČLÁNKY

[separator color=“ thickness=“ up=“ down=“]