FISE CHENGDU 2018 SVETOVÝ POHÁR BMX / REPORT

 

Minulý vikend sa v čínskom Chengdu odohralo finálové kolo Svetový pohár BMX Freestyle ! FISE CHENGDU 2018 je mimoriadna udalosť, pri ktorej máme možnosť vidieť to najlepšie od parkových jazdcov Freestyle Bmx. Skrátka vynikajúca akcia celosvetovej úrovni, na ktorej nechýbala výprava chalanov z JUNKRIDE CREW. Slovenské zastúpenie tvorí Martin Toma s Michalom Kovačovičom a české zasa Erik Figar a Kryštof Odehnal. Ako fotograf a pomocná ruka šiel s nimi aj Henrich Both z Bratislavy, ktorý zachytáva dianie skrz fotoaparát a pozorné oko. Ďalej nám opíše svoje pocity Martin Toma, ktorý vycestoval na takýto trip a súťaž prvý krát v živote.

 

Martin Toma s Michalom Kovačovičom na letisku a Michalov bunnytable pred „Louis Vuitton“.

Martin Toma

1. Takže Čína… Tvoje prvé pocity po prílete do Chengdu ?

Moje prvé pocity po prílete do Číny boli asi také, že som si povedal.. ”kde sa to sakra nachádzam?” Neveril som vlastným očiam že sa nachádzame niekde úplne mimo ďaleko odpojený od nášho sveta, od Európy. Keď som sa pozrel na mapu, tak tam bola druhá strana pologule a neveril som že stojíme na Čínskej zemi! Tešil som za veľmi pretože mi ani nenapadlo, že sa sem naozaj raz dostanem! Za túto možnosť ďakujem zároveň aj Slovenskému zväzu cyklistiky, Junkride Crew a mojim známym a rodine, ktorí mi taktiež pomohli!

 

2.Ako si si zvykal na Fise park ?

Na fise park som si zvykal veľmi ťažko, keďže som dostal samozrejme defekt… Veľmi ma to nahnevalo, pretože som tam prišiel s nafúkaným kolesom a keď som odjazdil tak som neveril vlastným očiam, že som vytiahol z plášťa dvojstrannú spinku…
Čo sa týka parku, bol veľmi náročný, takže skúsenosť určite taká, že musím jazdiť viac takéto parky! (väčšie) Vnímal som to ako motiváciu ale bol aj ten stres predsa len.

 

Chalani si mesto užívajú na BMX ale aj na Cruiser bikoch :D

 

3.Ako sa ti jazdilo na svetovom pohári v takom kotli plnom svetových riderov ?

Nakoľko som nemal najazdený ten park dlho a napriek tomu defektu to bolo náročne, takže som skončil 48. zo 62. jazdcov v skupine pre-qualify, pri čom som sa nedostal bohužiaľ do kvalifikácie ale…nevadí! Beriem to ako skúsenosť a ďalšie posúvanie hraníc v tom čo robím!

 

4.Nejaký top zážitok či už z jazdenia alebo inej situácie ?

Určite je ich veľa samozrejme… ale čo sa mi najviac tak páči tak tu v okolí je veľmi veľa kvalitných street spotov! Ďalším takým zážitkom je stretnúť toľko svetových známych jazdcov ako sú napríklad : Kyle Baldock, Denis Enarson či aj Ryan Nyquist!

 

Martin Toma v uliciach Chengdu.

 

FISE WORLD CUP 2018 očami Henricha Botha, ktorý taktiež reportuje udalosti pre bratislavský „Bettersportlife„.

Henrich Both

„Slniečko svieti, čelo je spálené a na programe je kvalifikácia FISE World 2018 – Chengdu. Každý sa snaží naložiť čo najväčšie bomby, pretože postup do semi-finále sa rapídne sužuje.Veľa ľudí dopadlo, napr. ako Baldock, ktorý začal bombami, ale bohužiaľ bomba mu vybuchla. Postupne sme sa dostávali k Mišovi Kovačovičovi. Mišo zajazdil klasicky, úplne na čistotu!! Dve pekné jazdy, svojský štýl, technické triky, využitie parku na 100%. Boli sme nepríjemne prekvapení jeho celkovým umiestnením z dôvodu, že ľudia ktorí padli, alebo boli “sketchy” sa umiestnili vyššie. Ďalej jazdil Erik Figar, no taktiež nepostúpil. Kvôli exkurzii nočného mesta sme zmeškali finále MTB :(„

 

Michal Kovačovič v parku pri prehliadke a potom s masívnym 360 tabletopom cez funbox.

 

Ďalej Henrich Both:

„Naša Česko-Slovenská výprava sa rozhodla, že ideme skúsiť origo streetfood a miestne šmakocinky. Pražená larva nebola tak hrozná, raky a mušle boli vynikajúce. Mali sme pech, šikmáči nás zapálili a vydali nám fejk 50tku (tu keď je niečo real, tak je to len ich chilli). Naštastie sme našli týpka, čo vedel trocha anglicky a pomohol nám nedostať sa do basy. Finále bolo neskutočné!! Angličania Clark a Brooks predviedli massive style!! Nechápal som, ako taký Nyquist a Dhers v ich veku napekajú také šlehy a vládzu, ako keby mali 18r. 54doubleB 2metre nad rádiusom, alebo cork7nohand ako nič. Ranteš flipdoublewhip, Niko Nakamura 3doublebartotuck+bar a toto padalo cez spinový step-down. Všetkých prekvapil lotyš Zebolds, ktorý hodil 18bar cez funbox ako tvoja izba a zajazdil náročné turndownové kombinácie. Rizaev a Leiva si miešali tailwhipy hocikedy a hocikde ako keby sa nechumelilo. Mr. Enarson by mal ísť na psychiatriu, pretože to, čo on jazdí, v akom štýle a odkiaľ-kam je neskutočné. Bohužiaľ druhá jazda mu nevyšla a zvíťazil Wallwork, ktorý si to napr.hodil cez hlavu dopredu s barspinom a aby nebolo málo este pustil ruky. Bola to nezabudnuteľná show, ktorú som si veľmi užil!! Nasledoval Best trick, ktorý pravdepodobne vyhral doubleB-fakie-halfcab doublewhip na funboxe.
Toľko posledná zastávka Fise world 2018 – Chengdu.“

 

 

Chalani si počas tripu užívajú kopec jazdenia a takisto spoznávajú tamojšiu kultúru a mestský ruch, ktorý sa dá ťažko porovnať s naším okolím.

 

FISE CHENGDU WORLD CUP SEMI FINÁLE

 

FISE CHENGDU WORLD CUP FINÁLE

 

VÝSLEDKY POSLEDNÉHO KOLA FISE WORLD CUP 2018 – FREESTYLE BMX PARK

 

 

Celkový víťaz FISE WORLD CUP 2018 – Svetový pohár BMX PARK sa stal chorvát Marin Ranteš ! Gratulujeme !

 

Tento víkend sú na programe majstrovstvá sveta FREESTYLE BMX, kde držíme palce Michalovi Kovačovičovi a Erikovi Figarovi. Veľa šťastia !!!

 

Chalanom v každom prípade ďakujeme, že vycestovali a reprezentovali samých seba a samotnú JUNKRIDE CREW vo svetovej elite a vy sa môžete tešiť na rozsiahlejší report, ktorý pripravíme po ich návrate z číny.